3 důvody, proč fittovat hole. Ušetříte, zlepšíte se a kvůli zdraví

3 důvody, proč fittovat hole. Ušetříte, zlepšíte se a kvůli zdraví

Je to zbytečný rozmar. Nevyplatí se to. Ještě se mi to prodraží. Nechci ze sebe někde dělat šaška. Přece si umím vybrat své hole sám… Mýtů kolem fittingu golfových holí je nespočet a většina z nich zbytečná. Pravda je taková, že kdo jednou pozná, jaké je to hrát s holemi na míru, nechce jinak.

Fittování holí bylo ještě nedávno u nás libůstkou pouze pro největší golfové fajnšmekry. Časy se ale mění a hole na míru nabízí většina velkých golfových obchodů. Fittování se stává běžnou nabídkou. Důvodů k tomu je více, hlavní ale je, že to hráči stále více vyžadují. Proč?

„Hlavní devizou je, že hole budete mít přizpůsobené své výšce a svému švihu. Jednoduše budete mít hole na míru a vše co je na míru by mělo odvádět stoprocentní práci,“ říká Tomáš Krebs, šéf GolfProfi, které fittování holí také nabízí.

Co všechno se při fittování upravuje? Délka shaftu, aby nebyl příliš dlouhý nebo příliš krátký. Dále úhel sklonu mezi shaftem a hlavou hole tak, aby patka hole byla při kontaktu rovnoměrně se zemí. Dále se měří optimální pružnost shaftu a jeho gramáž. Pátou věcí pak je výběr gripu.

„U nás stále převládá zakořenělá představa, že muž by měl mít svá železa na ocelovém shaftu. Všichni jsme přece borci, sportovci a dokážeme to urvat,“ kroutí hlavou Krebs, který se svým handicapem osm hraje už čtyři roky na grafitu.

V Česku je ale v menšině. S ocelovými shafty u nás hraje zhruba osmdesát procent mužů. V Německu je to ale třeba úplně opačně a prim i mezi muži hrají grafitové shafty.

„Samozřejmě, je to i tím, že mají mnohem více starších golfistů, ale u nás na to stále lidé pohlížejí s despektem. Bojí se, že budou kratší, nebo že jim budou rány létat do stran. Ale tak to není. Pocit ze hry je mnohem příjemnější a výkonnost je stejná, možná lepší,“ upozorňuje Krebs.

Jeho slova potvrzuje David Pavleka, který v GolfProfi na zodpovídá za Praha a Čechy: „Jde hodně o ego, speciálně u nás. I proto začali výrobci dělat grafitové shafty, které mají design podobný těm ocelovým. Prostě se lesknou jako kov. Prodej těch shaftů šel strmě nahoru, protože v bagu neměli na první pohled černý grafit, ale klasickou stříbrnou hůl.“

Jinak ale muži barvu většinou neřeší. Dámy naopak často. Některé chtějí hole růžové nebo zlaté, jiné je naopak právě odmítají a sáhnou po černých. Výrobci se to snaží reflektovat, ale nikdy si nelze zavděčit všem a je dost obtížné občas najít kombinaci, která by se jim zamlouvala.

„Žen obecně hraje méně, takže je pro ně i menší nabídka. Ještě menší nabídka je pro leváky, takže pokud jste žena, která hraje nalevo, jste pro fittéra kritická kombinace. Tam je jediná záchrana, že bude dáma vyšší a bude si moci vybírat z pánských, nebo seniorských holí. Hraje s nimi řada žen a zde nabídka je podstatně širší,“ říká Pavelka.

Ve finále to vypadá tak, že fittér představí zákazníkovi několik variant. A tam pak u dam většinou rozhodne myšlení, že TYHLE jsou hezčí. To pánové jdou čistě po číslech. Většinou ukáží na ty, se kterými jim to podle tabulek létá nejdál.

A kdy hole měnit?

„Je to individuální. Někdo zjistí uprostřed sezony, že mu hole nevyhovují. V tu chvíli je nejlepší na nic nečekat a učinit změnu okamžitě. Jiní hráči zase dělají změnu rádi před zimou, aby se s holemi v indooru sžili a do sezony šli připravení,“ popisuje dvě hlavní cesty k novým holím Pavelka s tím, že na osahání nových holí stačí dvě až tři hry.

Upozorňuje přitom na důležitý fakt, který by mohl fittérovi ztížit práci a následně golfistovi zkazit pocit z nových holí: „Není ideální jít na fitting nerozehraný. Třeba po zimě, během které byly hole v garáži. Je potřeba, aby byl švih při testování stabilizovaný, aby se z něho dalo něco poznat.“

A jaké jsou tedy 3 hlavní důvody, proč hrát s holemi na míru?

1) ZLEPŠÍTE SE

Hole, které jsem vyrobené na míru, jsou přizpůsobené vaší postavě. Díky tomu budete hrát lépe, to se dá jednoduše garantovat. Vždy budete hrát lépe s holemi, které vám budou vyrobené na míru. Stejně tak jako se vám bude lépe spát v posteli na míru.

„Hraní s holemi na míru je také hodně o hlavě. Člověk holím více věří, protože ví, že jsou určené přesně pro něho a měly by mu sedět. Už jen díky tomu jsou výsledky lepší, než s jakýmkoliv předpřipraveným setem, u kterého občas zapochybujete,“ prozrazuje Pavelka.

Ten by se při vybírání nových holé příliš nezatěžoval jejich katalogovým zařazením: „Rozdělení želez do jednotlivých výkonnostních kategorií je z mého pohledu sporné. Chápu, že to výrobci musí nějak podle handicapů zaškatulkovat, ale ve finále osmdesát procent českých golfistů nebude chtít tvarovat rány. Všichni chtějí hrát hlavně stabilně a rovně. Na fairway.“

„Nepotřebuji mít hole na handicap 15, i když ho mám. Na ty hole totiž musím více trénovat a lépe rány trefovat. Často stačí hole pro handicap 30 a mnohdy udělají větší službu hráči, než ty v uvozovkách lepší,“ dodává Pavelka.

Pravdou je, že když se podíváte detailně do bagů hráčů na PGA Tour i European Tour, tak ne zdaleka všichni hrají žiletky. Ti nejlepší ano, ale třeba když byl Lee Westwood světovou jedničkou, tak měl hole tabulkově pro handicap 54. Měl široké patky a vůbec se s tím netrápil.

Začátečník pak obvykle přemýšlí tak, že mu stačí staré hrané hole od kamaráda. To je ale chyba, která může golf zpočátku pěkně znepříjemnit. A také pak nemusí tolik bavit.

„Jsou dva typy fittingu – dynamický a statický. U dynamického potřebujeme, aby člověk už trochu hrál a měl svůj švih pokud možno stabilizovaný. Aby bylo z čeho měřit. U začátečníků ale stačí ten statický. Je to rozhodně lepší, než si koupit unifikovaný set holí, u kterého se bude člověk od začátku kroutit, protože mu nebude přesně sedět. Z toho jsou velmi rychle špatné návyky, kterých se lidé těžko zbavují,“ říká jasně Pavelka.

2) OCHRÁNITE SVÉ ZDRAVÍ

S holemi na míru budete chránit své zdraví. S těmi, které vám nebudou sedět, si budete postupem času ničit především záda, ale třeba i ruce a další namáhané části těla. To je prostě fakt.

„Ne každý má dokonalou tabulkovou postavu, a pokud má za sebou třeba i nějaká zranění, tak špatné hole mohou být problém. Protože při švihu by se člověk neměl přizpůsobovat holím, ale hole jemu,“ připomíná Václav Bláha, projektový manažer společnosti GolfProfi.

Fitting holí tak podle něho může reflektovat třeba i to, že máte operovaný loket nebo že vás trápí levá kyčel: „Dá se to řešit různými způsoby, třeba tuhostí shaftu. Jde o eliminaci přenášení nárazů do rukou nebo i celé postavy ve chvíli, kdy máte třeba vyhřezlou plotýnku nebo vás pouze bolí záda. Další možností jsou třeba o trochu delší hole, protože se k míčku nedokážete dostatečně ohnout.“

 
 

3) UŠETŘÍTE

Golfista v případě, že to myslí s golfem seriózně a hole si nafittuje, tak také výrazně ušetří. Nevyhodí totiž peníze za první sadu, která mu nebude vyhovovat a po pár měsících by ji stejně musel vyhodit.

„Samotná cena fittingu je prakticky nulová. Obecná praxe je taková, že zákazník má fitting zdarma v případě, že si následně hole u prodejce zakoupí. A to i přesto, že jsou s tím samozřejmě spojené náklady od zakoupení vybavení po jeho údržbu a obsluhu. Je to přidaná hodnota,“ říká Krebs.

Golfista si tak oproti standardním cenám připlácí pouze v případě, že si vybere něco speciálního, třeba co se týče shaftů nebo gripů.

„Někdy mohou být fittované hole dokonce levnější. Protože pokud potřebujete širší gripy a koupíte si hole s klasickými, tak platíte jak v ceně hole za ně, tak pak za širší, které si sami vyberete. Když ale rovnou bude brát ty širší, neplatí gripy dvakrát,“ upozorňuje Pavelka.

Václav Bláha jeho slova doplňuje: „Když člověk půjde a bezmyšlenkovitě si koupí třeba set želez a nějaká dřeva, tak může za měsíc zjistit, že mu hole vůbec nevyhovují. Že ho po každé hře něco extrémně bolí a že míčky nelétají úplně přesně tam, kam by chtěl. Prostě ho golf nebaví.“

No a v tu chvíli mu nezbude nic jiného, než začít řešit hole znovu. Zaplatí tak za ně dvakrát místo jednou. „Výrobci vědí, že je zákazník netrpělivý, takže se dodací dobu snaží co nejvíce zkrátit. Kolikrát jsou hole k vyzvednutí za týden,“ uzavírá Bláha s tím, že všichni vědí, že čas jsou peníze.

Článek vznikl na základě zkušeností fittérů v GolfProfi ve spolupráci s golfovým serverem Golfextra.cz.

Žádný produkt

Určitě Doručení
0,00 Kč Celkem

Objednat